W środę 11 września 2024 r. w Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli – przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM), eksperci środowiska lekarskiego będący członkami Koalicji Lekarzy, przedstawiciele Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii, jak również przedstawiciel Koalicji dla Bezpieczeństwa i Rozwoju Kosmetologii.
W ramach wystąpienia przewodniczącego KRAUM uczestnicy mogli zapoznać się z tematyką kształcenia studentów kosmetologii i wynikającym z niego zakresem kompetencji zawodowych, który to nie uprawnia kosmetologów do wykonywania procedur medycznych. Zabiegi z zakresu medycyny estetyczno-naprawczej są bowiem procedurami stricte medycznymi, które wykonywać mogą jedynie osoby posiadające prawo wykonywania zawodu lekarza oraz lekarza dentysty i nie są one ujęte w procesie kształcenia kosmetologów. Przewodniczący KRAUM, jak i środowisko lekarskie, zgodnie pokreślili, że niemożliwym jest legalizowanie czegoś, co nie wynika z programu kształcenia i obowiązującego prawa. Wszyscy zgodnie stwierdzili natomiast że największym zagrożeniem jest olbrzymia liczba osób nieuprawnionych, która wykonuje zabiegi w ramach szarej strefy przy udziale nierejestrowanych preparatów sprowadzanych masowo z zagranicy.
Zabiegi z zakresu medycyny estetyczno-naprawczej są to zabiegi związane z ingerencją w skórę, czyli największy narząd immunologiczny i mogą wiązać się z wystąpieniem powikłań oraz reakcjami ogólnoustrojowymi. Mogące darzyć się powikłania mogą mieć charakter wczesny – jak udar, martwica czy ślepota, jak również być oddalone w czasie (tzw. powikłania późne) i wiązać się z odczynami immunologicznymi, które mogą w przyszłości utrudniać prawidłową diagnostykę, stanowić trudności terapeutyczne oraz zaciemniać obraz związany z innymi schorzeniami ogólnoustrojowymi danego pacjenta. Podczas spotkania przedstawiono informacje o wynikach badań klinicznych związanych z długofalowymi objawami niepożądanymi, będącymi efektem wykonania zabiegów estetycznych.
Reprezentant kosmetologów wnioskował o powołanie zespołu, który kompleksowo ureguluje zawód kosmetologów i zlikwiduje problemy szarej strefy tzw. rynku beauty. Lekarze podkreślili, że niezbędna jest obustronna współpraca lekarz-kosmetolog, której to nadrzędnym celem powinno być bezpieczeństwo i zdrowie pacjenta. Zaznaczono, że istnieje konieczność określenia rodzaju i zasad tej współpracy.