Odeszli w 2022 roku

W 2022 roku pożegnaliśmy dwie wybitne postaci medycyny estetycznej: dr Massimo Signorini (Włochy) i dr Pierre Nicolau (Francja). Rok temu odszedł od nas także wybitny Polak prof. Andrzej Langner.

Dr Massimo Signorini – autor wielu książek i ponad 100 publikacji dotyczących dermatologii estetycznej i chirurgii rekonstrukcyjnej. Był członkiem międzynarodowych grup eksperckich opracowujących konsensusy bezpiecznego stosowania kwasu hialuronowego i toksyny botulinowej.

Dr Pierre Nicolau – chirurg plastyczny, rekonstrukcyjny i estetyczny, specjalista ds. oparzeń. Prowadził ponad 345 kursów i warsztatów dydaktycznych, w tym ponad 200 poświęconych wypełniaczom do skóry. Wygłosił ponad 200 konferencji i wystąpień na międzynarodowych kongresach, opublikował 55 artykułów i rozdziałów w książkach w międzynarodowych recenzjach.

Prof. Andrzej Langner – wybitny specjalista dermatolog, związany z Kliniką Dermatologii Akademii Medycznej w Warszawie i wieloma międzynarodowymi instytucjami naukowymi. Nie sposób zapomnieć zasług prof. Langnera dla dermatologii i medycyny estetycznej. Ponad 20 lat temu, gdy stawialiśmy pierwsze kroki, to właśnie on dał nam wsparcie całym swoim autorytetem. Zachęcał do organizacji pierwszego kongresu poświęconego dermatologii estetycznej, który już jako SLDE zorganizowaliśmy 23 lata temu. Uczestniczył w każdym kolejnym kongresie, dopóki pozwoliło mu zdrowie.