Reagujmy na reklamy lekarzy szkolących praktycznie osoby nie będące lekarzami

Szacunek dla zawodu lekarza i przestrzeganie kodeksu etyki lekarskiej to miedzy innymi powody, dla których w sierpniu 2023 ramach NIL powstał zespół ds.naruszeń w ochronie zdrowia.

Wyrażając swoje oburzenie, piszecie Państwo na social mediach o przypadkach naruszania kodeksu etyki poprzez udział lekarzy jako prowadzących szkolenia praktyczne dla osób nie będących lekarzami. Jesteśmy co do tego zgodni. Żaden lekarz nie ma prawa prowadzić szkoleń praktycznych dla osób nie będących lekarzami, a co więcej, wydawać z tego tytułu certyfikatów rzekomo uprawniających te osoby do wykonywania zabiegów.
Zespół ds. naruszeń w ochronie zdrowia pod przewodnictwem dr Piotra Pisuli powołany został do badania takich i podobnych przypadków. Do jego zadań należą m.in. wyszukiwanie, zbieranie i informowanie odpowiednich władz lekarskich o nieprawidłowościach w zakresie funkcjonowania jednostek ochrony zdrowia, badanie przypadków naruszeń praw lekarzy i pacjentów, wyszukiwanie, zbieranie i informowanie odpowiednich władz lekarskich o nieprawidłowościach w zakresie promocji działalności niezgodnych z aktualną wiedza medyczną oraz kodeksem etyki lekarskiej.

W nowelizowanym właśnie kodeksie etyki lekarskiej, który wejdzie w życie 01.01.2025 że „lekarzowi nie wolno współdziałać z osobami zajmującymi się leczeniem, a nie posiadającymi do tego uprawnień.” Oznacza to, że osoby szkolące nie-lekarzy będą odpowiadały za naruszenie kodeksu. Podobnie lekarze zamawiający preparaty medyczne, które wykorzystywane będą do zabiegów wykonywanych przez osoby nie posiadające uprawnień. Naruszeniem kodeksu jest także prowadzenie terapii tzw.alternatywnych oraz terapii o niepotwierdzonej naukowo skuteczności – niezgodnych z EBM. Nowy kodeks etyki lekarskiej jasno opisuje co wolno lekarzowi, a czego nie.

Jeśli widzicie Państwo takie jawne naruszenia, szczególnie reklamy lekarzy szkolących praktycznie osoby nie będące lekarzami, możecie je zgłosić na adres naruszenia@nil.org.pl.

Do tej pory zgłaszanie takich nieprawidłowości mogło wiązać się z pewnymi konsekwencjami. Jeśli mail z opisem sytuacji oraz udokumentowaniem tego stanu (najlepiej zrzutami ekranu popierającymi taki fakt) trafi do zespołu ds. naruszeń, a zgłaszający obawia się, że takie działanie może mieć dla niego jakieś negatywne skutki – zespól ds. naruszeń zajmie się stosownymi zgłoszeniami a dział prawny w razie problemów wesprze osobę zgłaszającą. Zachęcamy do zapoznania się z kompetencjami zespołu i zgłaszania naruszeń kodeksu etyki.

Jeżeli obserwujecie Państwo nadużycia ze strony osób nie będących lekarzami a wykonujących zabiegi „lekarskie” to takie działania należy zgłaszać do prokuratury. Zdajemy sobie sprawę, że przygotowanie takiego pisma zajmuje Państwa czas i wymaga pewnej wiedzy prawniczej, dlatego prawnik Stowarzyszenia mec. Gajda przygotował wzór pisma, jakie należałoby złożyć w prokuraturze w celu wszczęcia postępowania. Jako lekarze nie możemy bezczynnie patrzeć na działania osób niewykwalifikowanych, które wykonują zabiegi mogące zagrażać zdrowiu i życiu pacjenta. Powinniśmy reagować na wszystkie przejawy zawłaszczania kompetencji, w tym używanie tytułów specjalisty medycyny estetycznej przez osoby nie będące lekarzami oraz wprowadzanie w błąd pacjentów przez osoby posługujące się tytułem dr n.med.

Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych nieustannie aktywnie uczestniczy w pracach mających na celu przyjęcie regulacji prawnych dotyczących poziomu kompetencji osób wykonujących zabiegi z zakresu medycyny estetycznej.

https://nil.org.pl/aktualnosci/8446-czym-zajmuje-sie-zespol-ds-naruszen-w-ochronie-zdrowia

KODEKS ETYKI LEKARSKIEJ

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa – wzór