Czy stosowanie niezarejestrowanego leku np. hialuronidazy jest w Polsce legalne?

ℹ️ Na pytanie odpowiada adw. Michał Gajda, pełnomocnik SLDE:
„Pomimo, iż hialuronidaza jest niezbędnym lekiem w gabinecie medycyny estetycznej, powszechnie stosowanym do ratowania życia i zdrowia pacjentów, nie jest dostępna w Polsce. Problem dostępności wynika z tego, że nie jest ona zarejestrowana w Rejestrze Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z tym wielu lekarzy ma wątpliwości, czy przypadkiem nie łamią prawa, kupując ten lek za granicą i stosując go w swoich gabinetach.
Oczywiście stosowanie hialuronidazy w gabinetach medycyny estetycznej jest zgodne z prawem. Ustawa Prawo farmaceutyczne, dopuszcza stosowanie leku pochodzącego z zagranicy, jeżeli jego zastosowanie jest niezbędne dla ratowania życia lub zdrowia pacjenta, a lek ten jest dopuszczony do obrotu w kraju, z którego jest sprowadzany”.
ℹ️ Więcej zagadnień prawnych związanych z szeroko pojętą medycyną estetyczną na Sesji Prawniczej XXIV Międzynarodowego Kongresu Dermatologii Estetycznej i Medycyny Anti-Aging, który odbędzie się 8-10 marca br. w Warszawie. Na dedykowanej stronie lekarze mogą wykupić jedno-, dwu- lub trzydniowy udział w Kongresie a także Gali wręczenia Pereł: https://kongres.dermatologia-estetyczna.pl/